Współpraca

Posted on

programowanie - przyjaciele

Kiedyś uważałem, że warto być dobrym specjalistą i to wystarczy, by osiągnąć sukces. Z czasem okazało się, że świat pędzi tak szybko, że nie jestem w stanie nadążyć za zmianami. Podobnie do mnie zaczęła uważać znaczna część programistów. Powstały specjalizacje. Każdy informatyk czy programista zaczął specjalizować się w konkretnym języku, technologii, marketingu, e-commerce. Warto jednak mieć pojęcie o wszystkich innych dziedzinach oraz prosić o pomoc lub zlecać pewne zadania osobom, które są najlepsze w danej dziedzinie. W tym celu powstały fora lub czaty dla informatyków, gdzie prowadzone są (czasem burzliwe) dyskusje, następuje wymiana zdań i opinii, gdzie można zasięgnąć porady, w którą stronę podążać.

Dzisiaj dobry programista nie charakteryzuje się wyłącznie wiedzą techniczną, ale także przynależnością do grupy, która jest w stanie mu pomóc i której on będzie w stanie się odwdzięczyć.

Ja spędzam wolny czas na pogaduszkach na grupie slackowej oraz na grupie Facebookowej, gdzie poznałem wspaniałych specjalistów z wielu dziedzin. Oto lista osób, z którymi prowadzę najwięcej dyskusji (wraz z linkami do blogów) :

Piątkosia jedna z niewielu programistek w naszym światku – bystry umysł analityczny, spora wiedza na temat programowania w .NET oraz C#. Angelika specjalizuje się w tworzeniu aplikacji desktopowych, nie wspominajcie przy niej o front-endzie, bo nie lubi 🙂

M.Papis Weteran walk z Ruby on Rails. Jeden z najlepszych specjalistów w Polsce na StackOverflow. Dla mnie gwiazda i promotor polskiego umysłu informatycznego na świecie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *