Polskie znaki w PHP – prosty przykład

Posted on

Witam

Dzisiaj pragnę się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami na temat polskich znaków w PHP, a dokładniej chodzi mi o jeden konkretny przypadek. Problem miałem nie raz, ale dzisiaj po przerwie w rozwiązywaniu tego problemu straciłem całe 15 minut na to by przypomnieć sobie jak go rozwiązać ;).
Oczywiście poszukiwanie rozwiązania w sieci nic nie dało, bo szukając frazy „polskie znaki w PHP” czy „polskie znaki w PHP utf-8” znajdziemy całą masę artykułów, które nie rozwiązują mojego problemu.
Dlatego piszę o tym artykuł, może Wam się przyda.

Chodzi o pliki php gdzie jedna podstrona jest includowana czyli dołączana za pomocą polecenia include. Problem jest o tyle dziwny, że na stronie (powstałej z łączenia) są polskie znaki, a na części dołączonej, nie ma. Musimy pamiętać w takim przypadku, że w obu plikach musi znajdować się deklaracja meta, o taka :


<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8">
</head>

Jeśli jest tylko w pliku nagłówku, czy w pliku głównym, to tylko tam będziemy mieli polskie znaki, nie będzie ich w części dołączonej. Tak samo dzieje się w wordpressie i innych CMSach, gdzie wstawiamy w treści polskie znaki a nie ma deklaracji.

Mam nadzieje, że mój artykuł przydał się komuś. Warto przypomnieć, że na co dzień nie programuję w PHP, a na blogu opisuję problemy, których rozwiązania nie znalazłem nigdzie indziej

Pozdrawiam i zapraszam do czytania moich wpisów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *